Zakończenie Konkursu Giełdowego - Wywiad ze zwycięzcą!

     Dnia 31.07.2014 roku konkurs giełdowy dobiegł końca! Zdecydowany zwyciężca - lijon (Szymon Kowalik), który w 3 miesiące osiągnął stopę zwrotu na poziomie 45% zgodził się napisać kilka słów o tym jak z jego perspektywy przebiegał konkurs i czym on kierował się przy doborze instrumentów finansowych do swojego portfela inwestycyjnego ... Poznaj sekret na wygraną!

Wyniki Konkursu Giełdowego!

      Do ostatniego dnia rywalizacji (31.07.2014) walka była dość zacięta. Drugi najlepszy zawodnik - Rojex, osiągnął stopę zwrotu równą 33,42%! Warto dodać, że zaledwie 7 z 29 zawodników osiągnęło dodatnie stopy zwrotu z inwestycji w okresie 3 miesięcy.

wyniki konkursu giełdowego

     Co ciekawe, średnia stopa zwrotu z konkursu wszystkich uczestników, wyniosła -3,08% i był to lepszy wynik w stosunku do benchmarku - WIG'u czy WIG'u30.

     Niemalże 30 inwestorów, (średnio) wygenerowało wynik bardzo zbliżony do wyniku rynkowego. Niektórzy z nich posługiwali się anaizą techniczną - inni analizą fundamentalną, jeśli jesteś ciekaw czym przy doborze spółek do portfela inwestycyjnego kierował się zwyciężca konkursu, koniecznie zapoznaj się z niżej zamieszczonym wywiadem!

Gratulacje dla zwyciężcy i wszystkich pozostalych uczestników konkursu giełdowego!

Wywiad z Szymonem Kowalikiem z Annopola (lijon) - Zwycięzcą Konkursu giełdowego!

Czym kierowałeś się przy doborze akcji do portfela inwestycyjnego w konkursie? 

Kierowałem się tym samym czym kieruje się na prawdziwej GPW z tą różnicą, że grając tu za wirtualną gotówkę, pozwoliłem sobie na większy poziom ryzyka. Stopę zwrotu w wysokości 50% za okres konkursu uważam za dobry wynik. Byłby on jeszcze lepszy gdyby nie to, że w miesiącu lipcu zostałem pozbawiony stałego dostępu do internetu, gdyż wakacje spędzam w domku na wsi i ratuje się tu mobilnym internetem.

 

Czy poza konkursem, inwestujesz kapitał na GPW?

Tak, samą giełdą interesuję się już od czasów szkoły średniej. To tam wygrywałem swoje pierwsze konkursy wiedzy o przedsiębiorczości. Na samej GPW gram jednak od niedawna, gdyż zawsze uważałem swój poziom wiedzy za zbyt niski.

 

Czy masz swój własny system inwestycyjny, który pomógł osiągnąć Ci tak dużą stopę zwrotu w konkursie?

Oczywiście, że go mam. W przeciwnym razie nie brałbym udziału w konkursie. Jak wspomniałem wcześniej wykorzystałem w konkursie swoją własną strategię gry, edytowaną na cele konkursu o wyższy poziom ryzyka.

 

Czy zgodzisz się uchylić rąbka tajemnicy i napisać, czy Twoja strategia bazuje na analizie technicznej czy może na analizie fundamentalnej?
W przeszłości bardziej bazowałem na analizie fundamentalnej, obecnie jednak wolę techniczną i tym rodzajem analizy się posługiwałem.


Czy uważasz, że warto było poświęcić czas na to aby wziąć udział w konkursie?
Gdyby tak nie uważał to nie zgłosiłbym się do niego. Konkurs był dla mnie świetną zabawą oraz ciekawym doświadczeniem, które będę miło wspominał.

 

Jakich wskazówek możesz udzielić początkującym inwestorom?

Przede wszystkim wiedza. Inwestowanie w produkty które całkowicie rozumiemy. Gdyby inwestorzy tak postępowali to afera amber gold nie miałaby miejsca. Sam zanim wszedłem na prawdziwą giełdę przez wiele lat poznawałem jej działanie inwestując czas oraz pieniądze w literaturę jej przeznaczoną, grałem na wirtualnej giełdzie, jak też brałem udział w różnych seminariach/kursach poświęconych zdobywaniu wiedzy na temat rynków finansowych.

Write a comment

Comments: 8
 • #1

  skinni (Friday, 01 August 2014 11:55)

  Mam takie pytanie konkurs trwał do 31.07 włącznie czy dnia 31.07. Konkurs już był zakończony?

 • #2

  Paweł Węgrzyn (Friday, 01 August 2014 13:01)

  do dnia 31.07 włącznie. Pozdrawiam

 • #3

  skinni (Friday, 01 August 2014 13:15)

  No to jest błąd. Ponieważ wczorajszy dzien nie był uwzględniony. Wartość mojego portfela wzrósł do kwoty 10537,60zł na dzień 31.07. Walor posiadany prze zemnie w portfelu wzrósł o 4,88% w dniu 31.07. Dzieląc to na 51.52% procent zainwestowanego kapitału daje to wyższa stopę zwrotu niż 3,08% Może nawet 2 miejsce jeśli konkurencja miała dzień 31.07 na minusie a podejrzewam że mogło tak być ponieważ indeksy były na czerwono. :)

 • #4

  Paweł Węgrzyn (Friday, 01 August 2014 13:19)

  Skinni - dzięki wielkie za zwrócenie uwagi! - prawdopodobnie ranking z portalu gragieldowa.pl nie obejmował dnia 31.07. Po otrzymaniu aktualnych wyników od administratora portalu, statystyki zostaną uaktualnione :).
  Pozdrawiam!

 • #5

  skinni (Friday, 01 August 2014 13:36)

  Spoko. Przepraszam, mała poprawka. Szanse na 3 miejsce miało być ;)

 • #6

  Mariusz (Saturday, 02 August 2014 10:44)

  Gratulacje-lijon ,Szymon.Hmm,moje 18 miejsce i ujemna stopa zwrotu wcale mnie nie satysfakcjonuje ,słabo grałem i nie będę się tu zbytnio usprawiedliwiał (próbowałem też na- nc-dla mnie w zasadzie nowość , słabo znam ten rynek i widzę teraz jak trudny jest,tez przez małe obroty na nim i duże wahania cen czasem).Warto zaznaczyć,że tylko 2 graczy, osiągnęło wynik nie tylko ze dodatni ale znacznie odbiegający od reszty ,no i tez nie zostało tu napisane ze chyba 6 osób nie grało.Gratulacje wszystkim i czekam na nowe konkursy Ribi :), liczę ze zagram i to lepiej :)

 • #7

  Mariusz (Saturday, 02 August 2014 11:04)

  znaczy się konkursy w sensie gry bo mogą być inne konkursy to fakt,poprawka;

 • #8

  skinni (Saturday, 02 August 2014 17:56)

  http://wrzucaj.net/images/2014/08/02/2014-08-01-00-25-31-1.png Jak widać w podanym linku wartość portfela wzrósł o 2,51% Również widać datę w prawym rogu zrobionego screenshoota 31-07. Odnosząc się do wypowiedzi Mariusza to muszę dodać że portal gragieldowa jak dla mnie jest najbardziej profesjonalnym portalem tego typu, ale mam jedno małe ale. Przestałem uczestniczyć w grze w momencie kiedy moje zlecenie nie zostało zrealizowane. Mówię tutaj o Eurocashu w realnym portfelu zakupiło mi akcje dokładnie przy samym dołku również miałem taka sama cenę ustawiona w grze (konkursie) niestety nie doszło do zakupu ponieważ administrator poinformował mnie ze cena musi się utrzymywać dłużej niż minute, jeśli dobrze pamiętam. Można powiedzieć że straciłem na tym parę procent zarobku. Więc pozostawiłem sobie tylko Duona który według mnie mógł zachować się lepiej od rynku i też tak było. Oczywiście bez żadnej dyskusji ewidentnymi zwycięzcami jest lijon i Rojex Pozdrawiam