Rodzaje wykresów

        Korzystając z analizy technicznej przy doborze akcji do portfela inwestycyjnego, każdy analityk powinien mieć świadomość istnienia kilku rodzajów wykresów. To jaki typ wykresu zostanie zastosowany do analizy zależy tylko i wyłącznie od preferencji danego analityka.

Spis treści artykułu:

1) Rodzaje wykresów

* wykres liniowy

* wykres słupkowy

* wykres świecowy

2) Skale wykresów

* skala liniowa

* skala logarytmiczna

3) Interwał wykresu

4) Wolumen obrotów

1) Rodzaje wykresów

Wykres liniowy

     Do tworzenia wykresu liniowego wykorzystuje się wyłącznie ceny zamknięcia z danego okresu. Sam wykres liniowy jest najbardziej rozpoznawalnym typem wykresu - prezentuje się następująco:

wykres liniowy ceny akcji

Wykres słupkowy

wykres słupkowy

     Wykres słupkowy jest jednym z częściej spotykanych wykresów giełdowych. pionowa linia wyraża maksymalną (górna krawędź) i minimalną (dolna krawędź) cenę z danego okresu. Linia pozioma po lewej stronie słupka obrazuje cenę otwarcia z danego okresu natomiast pozioma linia po prawej stronie wykresu cenę zamknięcia. W praktyce wykres słupkowy wyglądać może następująco:

przykład wykresu słupkowego

Wykres świecowy

     W ostatnim czasie tzw. świece japońskie zyskują na popularności, stając się coraz częściej wykorzystywaną techniką analizowania wykresów. W każdego rodzaju świecach istotną częścią jest ich korpus wyrażający cenę zamknięcia i otwarcia danego waloru, oraz cienie świec, wyrażające maksymalną i minimalną wartość waloru w danym okresie. Rozróżnia się dwa rodzaje świec:

biała świeca otwarcia

Świeca biała: nazywana czasami pustą. Jest to świeca, dla której cena zamknięcia jest wyższa niżeli cena otwarcia, oznacza to, że pod koniec danego okresu kurs akcji wzrósł w stosunku do początku tożsamego okresu.

przykładowa czarna świeca

Świeca czarna: Nazywana również świecą pełną lub spadkową. Jest to świeca, dla której cena zamknięcia znajduje się niżej niż cena otwarcia danego waloru. Tak jak w przypadku białej świecy, świecę czarna cechuje korpus i cień - górny oraz dolny.

2) Skale wykresów

    Wyróżnia się liniową oraz logarytmiczną skalę wykresów. Skala arytmetyczna jest to stała odległość pomiędzy ceną akcji na danym wykresie - wzdłuż całej skali odległość pomiędzy wartością akcji wypunktowaną po prawej stronie wykresu jest tutaj identyczna.

wykres w skali liniowej

     Skala logarytmiczna wyraża różnice pomiędzy jednostkami cenowymi wyrażona w procentach. Przykładowo taką samą wielkością będzie w formie graficznej wyrażony wzrost ceny akcji z 5 zł do 10 zł oraz z 30 zł do 60 zł - w obu przypadkach będzie to wzrost na poziomie 100%.

wykres skali logarytmicznej

     Pytanie, które naturalnie nasuwa się na myśl brzmi: Jaką skalę wykresu powinienem zastosować przy analizie technicznej danego waloru? - Niestety nie istnieje jedna odpowiedź. Warto mieć przy tym na uwadze, że skala logarytmiczna może okazać się lepszym rozwiązaniem w przypadku, kiedy wahania cen akcji na wykresie są niewielkie. Skala logarytmiczna na pewno będzie lepszym rozwiązaniem w przypadku dużego zakresu ruchów cen akcji - gdyż łatwiej można na niej nakreślić wybrane linie trendu.

3) Interwał wykresów

     Przy analizie technicznej zazwyczaj wyróżniamy trzy interwały czasowe, interwał dzienny interwał tygodniowy oraz interwał miesięczny. Interwały czasowe odgrywają bardzo dużą rolę szczególnie w przypadku, kiedy to inwestor giełdowy kieruje się analizą świec japońskich przy badaniu wykresów. W takim wypadku analiza wykresu w długim horyzoncie czasowym (np. 10 lat) będzie najlepiej współgrała z zastosowaniem miesięcznego interwały - aby świece na wykresie były wyraźnie widocznie. Dla krótkoterminowych horyzontów czasowych - np. 6 miesięcznych odpowiednie wydawać się będzie dzienny interwał czasowy świec.

4) Wolumen obrotów

       Opisując dokładnie wykresy będące podstawowym obiektem badań analizy technicznej, nie sposób pominąć znaczenia wolumenu obrotów. Wolumen jest to suma wszystkich papierów wartościowych, które zmieniły właściciela w określonym horyzoncie czasowym. Wolumen pokazuje przeciętnemu inwestorowi, jak dużym zainteresowaniem cechuje się dany instrument finansowy. Wysoki poziom wolumenu oznaczać może, że walory nazwane będą "płynnymi" - czyli takimi, których ewentualne zbycie po bieżącej cenie nie będzie znacząco utrudnione. Wielość obrotów akcjami odgrywa również bardzo duże znaczenie przy interpretacji formacji cenowych i pomiarze siły trendu - np. wysoki wolumen przy przełamaniu trendu spadkowego, może być silnym potwierdzeniem jego definitywnego zakończenia.

Artykuł okazał się pomocny?

Bądź na bieżąco z wszystimi publikacjami zamieszczanymi na stronie i polub Inwestycje Giełdowe na facebooku!

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Krzysztof (Monday, 23 June 2014 22:26)

    Bardto fajnie napisany tekst, obrany z rzeczy zbednych.W sam raz na sam poczatek.Przy wykresie swiecowym najwyzej wskazalbym ze istnieja bardziej rozbudowane(czesto spotykane)powiekszone o wolumen obrotu.Oraz koloru.Nieraz zamiast biale-czarne wystepuja zielone-czerwone