Podsumowanie pierwszego miesiąca konkursu

     Po miesiącu zaciętej rywalizacji w konkursie "Inwestycje Giełdowe" organizowanym na wortalu ekonomicznym gry giełdowej, warto przeglądnąć statystyki aby wyróżnić najlepiej radzących sobie graczy, którzy utrzymują czołowe pozycje.

    Pierwsze dwa tygodnie rywalizacji zapowiadały się naprawdę ciężko, gdyś mało komu udawało się przekroczyć próg wejściowy w wysokości 10 000zł kapitału, co w dużej mierze spowodowane było zdecydowaną korektą na rynku. Po pełnym miesiącu gry, możemy śmiało stwierdzić, że graczy, którzy uzyskali dodatnie stopy zwrotu jest naprawdę sporo.

     Chociaż indeks WIG20 stracił w maju 0,10% to aż 12 aktywnych uczestników konkursu osiągnęło lepsze wyniki. Ciekawostką jest, że przy stopie zwrotu WIG20 -0,1%, średnia stopa zwrotu wszystkich uczestników portfela wyniosła +0,15%. I choć różnica wydaję się być marginalna to można powiedzieć, ze statystycznie przy spadkach głównego indeksu WIG20 uczestnicy radzili sobie przeciętnie nieco lepiej i udało im się wygenerować zysk.

     Aby wyróżnić czołówkę konkursu postanowiłem sporządzić wykres stóp zwrotu 5 graczy, których portfel inwestycyjny w maju osiągnął najwyższe stopy zwrotu.

Konkurs "Inwestycje Giełdowe"

     Nie sposób nie zauważyć, że obecny lider "lijon" zagwarantował sobie względnie bezpieczną przewagę nad pozostałymi uczestnikami konkursu. W jeden miesiąc udało mu się osiągnąć stopę zwrotu z inwestycji na poziomie 41,1%, co daje wartość portfela na poziomie 14 110,30 zł - Wielkie gratulacje. Oczywiście, za nami dopiero 1/3 konkursu i ciężko mówić o jakiejkolwiek dominacji na tak wczesnym etapie gry. Średnia stopa zwrotu pięciu najlepszych graczy wynosi 9,56%.

     Przypominam, że w konkursie "Inwestycje Giełdowe" o książkę "Bogaty Ojciec Biedny Ojciec" Roberta T. Kiyosaki'ego walczy obecnie 29 uczestników. Ostateczny wynik ogłoszony zostanie za 2 miesiące. Powodzenia!

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Studencina (Saturday, 31 May 2014 12:15)

    Na jednym portalu spotkałem się z opinią: "Grasz na wirtualnych pieniądzach więc udane transakcje się nie liczą". A jak widać w pierwszej piątce jest aż trójka znajomych, która dokształcała się i testowała swoją "strategie" właśnie na wirtualnych pieniądzach. Wynika z tego, że to jest idealny sposób na "sprawdzenie się" bez straty ani złotówki. Bo inwestowanie nie jest dla wszystkich.

    Pozdro wielkie i życzę zaciętej rywalizacji.