Wycena wartości księgowej aktywów netto

         Metoda wyceny przedsiębiorstwa na podstawie wartości księgowej aktywów netto jest zdecydowanie najprostszym rodzajem wyceny, który jest w stanie wykonać każdy inwestor, niezależnie od posiadanej wiedzy w zakresie finansów czy rachunkowości. Przyjmujemy tutaj, że wartość przedsiębiorstwa to zaksięgowana wartość jej aktywów po ujęciu zobowiązań.

    Jak nie trudno zauważyć spółka będzie więc równa swojej wartości księgowej zapisanej w bilansie, który ma obowiązek regularnie publikować. Osoby znający przynajmniej podstawy rachunkowości wiedzą - że aktywa łączne po ujęciu zobowiązań całkowitych to inaczej kapitał własny. a zgodnie z metodą wyceny wartości księgowej przedsiębiorstwo jest warte dokładnie tyle ile wynosi jej wartość kapitału własnego. kolejnym istotnym elementem jest oszacowanie ceny jednej akcji znając już wartość całego przedsiębiorstwa. W przypadku spółek akcyjnych przy wycenie metodą aktywów netto wartość jednej akcji jest po prostu stosunkiem kapitału własnego do liczby wyemitowanych akcji.

Aby pokazać wam jak obliczyć wartość przedsiębiorstwa oraz wartość jednej akcji tą metodą, posłużę się prostym przykładem.

 

Przykład wyceny akcji metodą księgową aktywów netto.

 Bilans spółki "XYZ" kształtuje się następująco:

Aktywa razem: 20 000 zł

Kapitał własny: 12 000 zł

Zobowiązania: 8 000 zł

Liczba akcji: 1 000

 

Na podstawie powyższych danych księgowych dokonaj wyceny akcji spółki "XYZ".

 

Zacznijmy od wyznaczenia wartości księgowej aktywów netto przedsiębiorstwa. Będzie to więc po prostu 12 000 zł - czyli wartość kapitału własnego.

Ile będzie więc warta jedna akcja? możemy dokonać obliczeń dzieląc 12 000 zł przez 1000 akcji. Jedna akcja metodą księgową aktywów netto spółki "XYZ" będzie więc warta 12 zł.

 

Nie trudno jest zauważyć, że wartość księgowa akcji jest ściśle powiązana z wskaźnikiem C/WK. Jeśli więc wskaźnik ten będzie mniejszy od jedności - oznacza to, że wartość księgowa akcji jest niższa niż jej wartość rynkowa, natomiast wskaźnik C/WK wyższy od jedności sugeruje o cenie księgowej akcji poniżej jej wartości rynkowej. Metoda ta oprócz swojej prostoty charakteryzuje się również tym, że jest uznawana za jedną z najmniej dokładnych metod wyceny przedsiębiorstwa. Dzieje się tak dlatego, że nie uwzględnia ona innych wartości, takich jak reputacja firmy, generowane zyski/straty czy też tempo jej rozwoju.

Write a comment

Comments: 3
 • #1

  marco (Friday, 02 May 2014 11:11)

  Popraw ostatni akapit, bo o C/WK napisałeś to samo w obu przypadkach - gdy C/WK<1, to wartość ksiegowa akcji jest większa niż jej cena rynkowa.

 • #2

  Luis Matthes (Saturday, 04 February 2017 11:47)


  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I've truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing for your feed and I am hoping you write again soon!

 • #3

  Mia Chabolla (Sunday, 05 February 2017 00:28)


  I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.