Wprowadzenie do analizy technicznej

           Według jednego z najwybitniejszych analityków technicznych Johna J. Murphy'ego, analiza techniczna jest badaniem zachowań rynku za pomocą wykresu. Z tego też względu analiza techniczna nazywana jest bardzo często analizą wykresów. Opiera się ona głównie na badaniu ceny akcji oraz wolumenu (liczba papierów wartościowych, które zmieniły właściciela w danym dniu).

      Wiemy już, że analiza techniczna jest jedną z najczęściej stosowanych metod doboru akcji do portfela inwestycyjnego. Warto jednak powiedzieć sobie o tym, na jakich założeniach opiera się ta metoda inwestycji.

 

3 Podstawowe założenia analizy technicznej:

 

1) Ceny podlegają trendom - Osoby, które miały z analizą techniczną do czynienia już wcześniej wiedzą, że wyróżnić możemy 3 rodzaje trendów:

a) trend wzrostowy - kiedy kolejne dołki na wykresie położone są coraz to wyżej.

b) trend spadkowy - kiedy kolejna szczyty na wykresie ulokowane są na coraz to niższych poziomach

c) trend horyzontalny - nazywany również trendem bocznym lub po prostu konsolidacją. Występuje wtedy, kiedy na wykresie nie udało się na zidentyfikować trendu wzrostowego ani trendu spadkowego - czyli cena nie porusza się w jednoznacznie określonym kierunku.

Jednym z najważniejszych dodatków to tego założenia jest fakt, że każdy trend wykazuje się większym prawdopodobieństwem do kontynuacji, niżeli do bycia przerwanym. Zadaniem analityka technicznego jest więc wyłącznie "gra z trendem" i oczekiwanie na przesłanki zapowiadające jego odwrócenie.

 

2) Rynek dyskontuje wszystko - W praktyce te stwierdzenie oznacza mniej więcej tyle, że wszystkie informacje, które posiadamy na temat danej spółki, niezależnie od tego czy są udostępnione do obrotu publicznego, czy ma je jedynie nieliczna grupa akcjonariuszy są już uwzględnione w cenie akcji. Na przykład, jeśli w fabryce spółki XYZ doszło do pożaru, a my otrzymaliśmy takie informacje np. z mediów to nie powinniśmy na tej podstawie dokonywać transakcji oczekując "spadku" ceny akcji, gdyż zgodnie z tym twierdzeniem analizy technicznej jest ono już odzwierciedlone w cenie - tzn. spółka od razu straciła na wartości. J. Murphy uważa tą zasadę jako tzw. "węgiel kamienny" funkcjonowania analizy technicznej.

 

3. Historia się powtarza - Czyli jeśli po jakiejś formacji cenowej spółka akcyjna zyskała na wartości 5 lat temu, zakładamy, że przy pojawieniu się tejże formacji w przyszłości zyska ona ponownie. Analityk techniczny analizuje więc przeszłość w celu zaprognozowania przyszłości. 

        Jeśli w pełni zgadzasz się z powyższymi założeniami analizy technicznej, ten rodzaj doboru akcji do portfela inwestycyjnego może być stworzony właśnie dla Ciebie! jeśli mimo tego nie jesteś do końca pewien czy analiza techniczna okaże się dla Ciebie odpowiednim narzędziem, postaram się nakreślić kilka jej podstawowych cech, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji.

 

Co powinieneś wiedzieć o analizie technicznej?

1) Jest to najszybsza w przeprowadzeniu analiza, uwzględniając analizę fundamentalną i analizę portfelową. Ocena danej spółki może zająć wytrewnemu technikowi nawet kilka minut, a po tym czasie będzie on w stanie ocenić czy dany walor ma tendencję prowzrostowe czy prospadkowe.

2) Przeprowadzanie analizy technicznej nie wymaga od Ciebie wiedzy z zakresu ekonomi czy gospodarki rynkowej. Jedyna wiedza jaka będzie Ci potrzebna, to umiejętność czytania wykresów.

3) Analiza techniczna jest względnie prostym narzędziem, niektórzy analitycy korzystają jedynie z jednego lub kilku wskaźników, które generują dla nich sygnały zakupu lub sprzedaży akcji.

4) Analiza techniczna jest ulubioną metodą doboru akcji do portfela inwestycyjnego przez inwestorów indywidualnych. Jest tak m.in. ze względu na jej prostotę i brak skomplikowanych wyliczeń.

5) Analiza techniczna jest dziedziną nauki, do której opanowanie mogą wystarczyć Ci jdynie 2 książki - te, które ja mam na myśli to "Analiza techniczna rynków finansowych J. Murphy'ego oraz "Świece i inne Japońskie techniki analizowania wykresów" S. Ninsona.

6) Analiza techniczna może być wykorzystywana nie tylko przy handlu akcjami, lecz również przy handlu instrumentami pochodnymi, surowcami czy walutami na rynku FOREX.

 

Z jakiego programu do analizy technicznej korzystać?

Zakładając, że poszukujesz jedynie darmowych programów do analizy technicznej, godny polecenia jest program PowerTrader.

Power Trader

Program ten nie wymaga opłat za pobranie oraz korzystanie, posiada przy tym wszystkie podstawowe narzędzia, które okażą się pomocne przy analizie technicznej spółek akcyjnych. Gdy uznasz, że program nie spełnia Twoich oczekiwań, mozesz zakupić płatną wersję z dodatkowymi funkcjami.

 

Jakie są narzędzia analizy technicznej?

Jak wiesz, analiza techniczna opiera się na badaniu wykresu. Teraz dowiesz się na co dokładniej powinieneś zwrócić swoją uwagę przy analizie wykresów giełdowych.

1) Linie trendu, wsparcia i oporu

2) wolumen obrotu

3) Średnie kroczące

4) Formacje cenowe

5) Oscylatory i Wskaźniki techniczne 

6) Analiza świec Japońskich.

W kolejnych publikacjach z zakresu analizy technicznej, postaram się omówić wszystkie wyżej wymienione narzędzia, pokazać Ci jak można stosować je w praktyce a także czego należy się wystrzegać badając wykresy giełdowe.

Write a comment

Comments: 0