Czym kierować się przy zakupie akcji?

       Czym kierować się przy zakupie akcji? Kiedy powinniśmy pozbyć się udziałów w danej spółce? A przede wszystkim na jakiej podstawie powinniśmy podejmować tak ważne decyzje inwestycyjne?! To i wiele więcej wyniesiecie z tej publikacji.

      Na początku: Decyzje inwestycyjne nie powinny być kwestią intuicyjną! Wszystkie powinny być przemyślaną decyzją popartą analizą... a właśnie, jaką analizą? O tym właśnie sobie powiemy! 

Rodzaje analiz inwestycyjnych

       Jak możecie zauważyć, istnieją trzy podstawowe metody doboru akcji do portfela inwestycyjnego. Omówmy wiec wszystkie te analizy, aby każdy czytelnik mógł wybrać tą, która najbardziej mu odpowiada!

        Specjalnie dla Ciebie stworzony został film, w którym pomogę Ci dokonać wyboru między trzema typami analiz, którymi możesz kierować się w przyszłości, przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Zapraszam do oglądania! 

Analiza techniczna 

Analiza techniczna opiera się na trzech podstawowych założeniach:

- Rynek dyskontuje wszystko

- Cena akcji podlega trendom

- Historia się powtarza

Więcej o podstawowych zasadach analizy technicznej możesz znaleźć tutaj.

    Ten rodzaj analizy opiera się głównie na analizowaniu wykresów giełdowych, zajmujemy się więc ceną akcji i wolumenem, czyli wielkością obrotów. Analiza techniczna jest zdecydowanie najszybszą w przeprowadzaniu analizą, z tego też względu wykorzystuje ją bardzo duża część inwestorów indywidualnych.

 

Analiza fundamentalna

Analiza fundamentalna, jest analizą bardzo czasochłonną. Składa się ona z pięciu podstawowych etapów.

- Analiza makrootoczenia

- Analizy sektora

- Analizy sytuacyjnej spółki

- Analizy finansowej

- Wyceny akcji

Za pomocą analizy fundamentalnej inwestorzy starają się oszacować, które spółki są przewartościowane, a które niedowartościowane - udziały tych drugich są więc warte zakupienia. Więcej o analizie fundamentalnej możecie przeczytać tutaj.

 

Analiza portfelowa

Analiza portfelowa Która wykorzystywana jest najczęściej przez fundusze inwestycyjne i innych inwestorów instytucjonalnych. Opiera się ona na złożonych narzędziach analitycznych - w tym narzędziach matematycznych, statystycznych oraz ekonometrycznych. Więcej informacji o analizie portfelowej znaleźć możecie w tym miejscu. Warto podkreślić, ze ten typ analizy jest rodzajem inwestycji pasywnych. Tzn. Nie wierzymy w niedowartościowanie spółek, nie patrzymy na trendy, formacje cenowe. Jedyne na co powinniśmy zwrócić uwagę, to statystyczne średnie stopy zwrotu ustalone na podstawie lat poprzednich oraz statystyczne ryzyko z inwestycji - analiza portfelowa zakłada, że dotychczasowe tempo wzrostu ceny akcji spółki zostanie utrzymane, i możemy oczekiwać średniej stopy zwrotu tożsamej ze stopą zwrotu z lat poprzednich funkcjonowania przedsiębiorstwa.

 

Podsumowanie

wojna analiz

To, jakim typem analizy będziesz posługiwał się Ty, zależy tylko wyłącznie od Twoich preferencji. Warto dodać, że w praktyce stosowanie analizy technicznej z analizą fundamentalną nie wyklucza się wzajemnie. Analiza fundamentalna służy wtedy jako "filtr", wyłapujący spółki niedowartościowane, a za pomocą analizy technicznej ustalamy moment sprzedaży lub zakupu danych walorów.

Write a comment

Comments: 3
 • #1

  okietek (Thursday, 10 April 2014 21:12)

  A ja mam odwrotnie, u mnie analiza techniczna wyłapuje mi spółki i później patrzę na nie fundamentalnie. Nie w takim zakresie jak ty, bo duuużo mi do ciebie brakuje, ale patrzę po swojemu, na zamówienia, zadłużenie, przewidywany rozwój firmy i na tej podstawie podejmuję decyzje. Tak było np z asbisem, kiedy po spadkach at mówiła uciekamy, zaczyna się trend spadkowy, ja spojrzałem na firmę od strony fundamentów, twoja analiza tej spółki, mi wtedy dodatkowo pomogła :), wszedłem w nią i zarobiłem:)

 • #2

  Marek (Thursday, 22 May 2014 11:18)

  Do codziennego handlowania to chyba analiza techniczna jest najlepsze?

 • #3

  Paweł Węgrzyn (Thursday, 22 May 2014 11:23)

  Analiza techniczna jest uznawana głównie za narzędzie do inwestowania krótkoterminowego. Dlatego tak jak mówisz do handlowania codziennego - czy to zakup i sprzedaż papierów wartościowych w przeciągu jednego dnia (tzw. daytrading) czy to handel na przełomie kilku dni analiza techniczna sprawdza się dużo lepiej. Analiza fundamentalna dla odmiany traktowana jest jako metoda długoterminowa przy doborze akcji do portfela inwestycyjnego.