Jak obliczyć współczynnik Beta?

    Jesteś ciekaw jak w prosty sposób w Excelu można samodzielnie obliczyć współczynnik Beta wykorzystywany w analizie portfelowej oraz w ustalaniu kosztu kapitału własnego za pomocą modelu CAPM? Ten artykuł jest więc skierowany właśnie do Ciebie!

Na początku kilka słów o samym współczynniku Beta - tak więc jest on uznawany za miarę ryzyka systematycznego z inwestycji. Miara systematyczna ryzyka interpretowana jest w dość specyficzny sposób, co postaram się omówić na kilku przykładach.

INTERPRETACJA WSPÓŁCZYNNIKA BETA

a) beta = 0,82 - kiedy współczynnik beta danej akcji przyjmuje wartość poniżej 1, nazywamy ją "akcją defensywną". Zgodnie z tą definicją, jesli indeks rynkowy straci w danym miesiącu 10% to analizowana akcji statystycznie straci "jedynie" 8,2%. analogicznie w przypadku wzrostu ceny indeksu w danym miesiącu o 1% cena akcji defensywnej statystycznie wzrośnie jedynie o 0,82%. podsumowując cena akcji defensywnej zmienia się "wolniej" niż cena indeksu rynkowego. 

b) beta = 1,4 - jeśli współczynnik beta danej akcji kształtuje się na poziomie powyżej jedności, nazywamy ją "akcją agresywną", której to cena zmienia się szybciej niż cena indeksu rynkowego. Przykładowo jesli indeks rynkowy wzrośnie w danym miesiącu o 5%, akcja ze współczynnikiem beta na poziomie 1,4 wzrośnie statystycznie o 7%. Analogicznie będzie zachowywała się również w przypadku spadku wartości indeksu rynkowego.

c) beta = 1 - Jeśli współczynnik beta danej akcji jest równy 1, oznacza to, że cecjuje się ona takimi samymi stopami zwrotu jak jej indeks rynkowy. Więc w przypadku wzrostu indeksu o 3,2% akcja również wzrośnie w takim samym tempie.

d) beta = -1 - Przypadek w, którym to beta przyjmuje wartości ujemne oznacza, że dane akcje będą zachowywały się odwrotnie do głównego indeksu rynkowego. np. w okresie recezji kiedy większość akcji oraz indeks rynkowy spada, akcje spółki ze współczynnikiem beta -1 powinny rosnąć w tempie równym spadkom indeksu rynkowego. Natomiast w czasie ożywienia gospodarczego i wzrostu cen indeksu, cena akcji będzie odnotowywać straty.

WYKORZYSTANIE WSPÓŁCZYNNIKA BETA W PRAKTYCE

Oprócz określenia czy akcja jest walorem agresywnym czy też defensywnym, współczynnik beta ma dużo więcej praktycznych zastosowań w praktyce inwestycji giełdowych. Po krótcę postaram się kilkoma zdaniami opisać kilka z nich.

1) Wykorzystanie współczynnika beta w celu określenia kosztu kapitału własnego wykorzystując model CAPM (Capital Asset Pricing Model).

2) Bezpośrednio powiązanym zastosowaniem współczynnik beta jest zastosowanie przy szacowaniu WACC (średnioważonego kosztu kapitału), niezbędnego o tworzenia wycen spółek akcyjnych.

3) Współczynnik beta jest niezbędnym elementem tworzenia tzw. strategi hedgingowych, w celu zabezpieczania portfela iwnestycyjnego przed zmianą cen danego waloru instrumentami pochodnymi.

4) Współczynnik beta jest nieodzownym elementem analizy portfelowej, bezpośrednio przyczyniając się to tworzenia wykresu SML, oraz okreslania ryzyka inwestycyjnego.

 

OBLICZANIE WSPÓŁCZYNNIKA BETA

     Wiemy już do czego służy i  jak interpretować współczynnik beta. Teraz pytanie brzmi: jak mogę taki współczynnik obliczyć? Chociaż wzór na betę wydaje się być dosyć skomplikowany to w praktyce istnieje dużo szybszy sposób aby ją obliczyć z wykorzystaniem podstawowego arkusza kalkulacyjnego.

wzór na współczynnik beta

Oczywiście można wykonywać obliczenia stopniowo, zgodnie z powyższym wzorem - jeśli jednak cenisz sobie swój czas i chcesz nauczyć się obliczać wartość współczynnika beta dużo szybciej, zapraszam do zapoznania się z poniższym wykonanym przeze mnie tutorialem, w którym pokazuje jak za pomocą excela dokonać w sprawny sposób takich obliczeń.

 PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DO SAMODZIELNEGO OBLICZANIA WSPÓŁCZYNNIKA BETA

 1) Przede wszystkim pojawia się pytanie: gdzie mogę odnaleźć historyczne ceny akcji lub indeksu rynkowego. Otóż osobiście korzystam ze strony www.gpwinfostrefa.pl gdzie po wpisaniu odpowiedniej daty uzyskamy historyczne ceny akcji danego waloru zapisane w excelu.

2) Na podanej przeze mnie stronie możemy odnaleźć historyczne ceny zamknięcia akcji w dziennym interwale. Jak więc obliczyć z tego stopy zwrotu i przekształcić to na interwał miesięczny, czy też tygodniowy? Otóż metoda jest bardzo prosta, możemy ustalić sobie jeden wybrany dzień w miesiącu - załózmy, że będzie to 26 dzień każdego miesiąca. mając cenę akcji z 26.03 (cena początkowa) oraz 26.04 (cena końcowa) możemy obliczyć miesięczną stopę zwrotu danego waloru. Wzór jest następujący:

3) W jakich interwałach wykonywać obliczenia? Wiemy, że możliwości są różne, niektórzy stosują się do tygodniowych stóp zwrotu w 3 letnim horyzoncie inwestycyjnym, niektórzy wykorzystują nawet dzienne stopy zwrotu. Osobiście jestem jednak zwolennikiem korzystania z miesiącznych stóp zwrotu przy 5 letnim horyzoncie czasowym. Wariant najbardziej pracochłonny - lecz myślę, że i najdokładniejszy :).

 

       Mam nadzieję, że ten krótki artykuł oraz zamieszczony filmik pomogą zainteresowanym inwestorom samodzielnie obliczać współczynnik beta oraz prawidłowo go interpretować. W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do pisania komentarzy, na które postaram się na bieżąco odpowiadać.

Artykuł okazał się pomocny?

Bądź na bieżąco z wszystkimi nowymi publikacjami i polub Inwestycje Giełdowe na facebooku!

Write a comment

Comments: 19
 • #1

  Altus (Sunday, 30 March 2014 18:43)

  Dzięki Ribb! :D

  Właśnie o coś takiego mi chodziło. ;)

 • #2

  . (Wednesday, 04 June 2014 00:58)

  Dziękuję za pomoc:)

 • #3

  JA (Sunday, 07 September 2014 20:43)

  Super artykuł!!!! Polecam baaardzo.

 • #4

  ja.. (Monday, 24 November 2014 21:49)

  skąd odczytać cenę indeksu rynkowego z archiwum spółki money.pl - proszę o pomoc

 • #5

  Paweł Węgrzyn (Tuesday, 25 November 2014 18:48)

  Chcąc odczytać cenę indeksu rynkowego, polecam skorzystać ze strony GPW w zakładce dane archiwalne: http://www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/quotes/archive/1. Możemy odnaleźć tam wartości wybranych walorów, zarówno dla konkretnych akcji jak i indeksów.

 • #6

  ja.. (Tuesday, 02 December 2014 22:18)

  czyli biorę kurs zamknięcia i wolumen obrotu i z tych danych oblicze współczynnik beta?

 • #7

  Trinken (Wednesday, 03 December 2014 06:43)

  Do obliczenia współczynnika beta wystarczy Ci kurs zamknięcia. Ewentualnie data, jeśli liczysz go nie z dziennych ale z tygodniowych czy miesięcznych interwałów ;).

 • #8

  ja.. (Wednesday, 03 December 2014)

  dziękuję za pomoc i wyjaśnienie

 • #9

  Kapsel (Sunday, 26 April 2015 13:06)

  Mam pytanie...
  Przy liczeniu zmiany stopy zwrotu akcji mam wartość 0 zł. Czy to w jakiś sposób zniekształca mi wynik obliczenia Bety?
  Pozdrawiam
  MW

 • #10

  Paweł (Sunday, 26 April 2015 13:27)

  Kapsel - bardzo często zdarza się, że cena akcji nie zmienia się w danym okresie (zmiana nominalna =0). W żaden sposób nie zniekształci to wyniku bety, stopę zwrotu 0% traktujemy tak jak każda inna :-)

 • #11

  paz (Thursday, 11 June 2015 11:09)

  jak obliczyc stope zwrotu portfela efektywnego?

 • #12

  Darek (Thursday, 11 June 2015 15:38)

  To chyba nie ten dział paz- w zakładce: http://www.inwestycjegieldowe.com/2014/05/08/pomiar-zwrotu-z-inwestycji-i-jej-ryzyka/

  Masz wzór na obliczenie stopy zwrotu poszczególnej inwestycji. A stopa zwrotu z portfela to po prostu średnia ważona poszczególnych stóp zwrotu z danych instrumentów finansowych wchodzących w skład tego portfela (ważona ich % udziałem w portfelu).

 • #13

  Piotr (Monday, 14 March 2016 23:03)

  Czy ma sęs obliczanie wartości Beta dla wszystkich dostępnych historycznych cen waloru i dziennych stup zwrotu?

 • #14

  Ribi (Monday, 14 March 2016 23:36)

  Zależy w jakim celu chcesz je obliczyć - zazwyczaj obliczenia dla bety wykonuje się w konkretnym terminie, aczkolwiek nie widzę przeszkód by nie obliczać tego wskaźnika w całym okresie począwszy od początku notowań spółki. Warto jednak policzyć betę również dla krótszych okresów (powiedzmy 5, 3 i 1 lat), żeby zobaczyć jak bardzo różnią się od siebie te wskaźniki. Wszak może okazać się, że spółka z biegiem czasu zyskuje na agresywności i jej beta jest najwyższa w krótkim okresie.

 • #15

  Adam (Friday, 12 May 2017 15:03)

  A co gdy mam liczyć betę dla wyznaczenia kosztu kapitału przy ocenie inwestycji w środki trwałe?

 • #16

  Em (Friday, 22 September 2017 10:36)

  Co w przypadku debiutu na giełdzie?

 • #17

  Adrianna (Tuesday, 05 June 2018 18:37)

  Ekstra, tego szukałam! ;)

 • #18

  Marta (Saturday, 19 January 2019 19:07)

  Dzięki wielkie za wyjaśnianie wielu trudnych zagadnień w bardzo zrozumiały sposób :) Za tydzień mam egzamin ale dzięki twojej stronce zainteresowałam się tematem i przestałam postrzegać to jako coś czego zmuszona jestem się nauczyć.

 • #19

  Maciej (Tuesday, 25 June 2019 01:12)

  Pomocny artykuł oraz film