Arkusz do analizy finansowej

Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych inwestorów nie mających dużej wiedzy na temat analizy finansowej spółek akcyjnych, dostępny jest już darmowy arkusz analityczny! Obliczanie i interpretacja podstawowych wskaźników finansowych jeszcze nigdy nie było tak proste! 

       Arkusz powstał z myślą o czytelnikach, zapracowanych - nie mających czasu samodzielnie wyliczać wszystkich wskaźników analitycznych, uczyć się o ich interpretowaniu oraz tworzyć samemu wykresy w celu łatwiejszej oceny zachodzących trendów. 

           Po wpisaniu w wyznaczone rubryki wybrane dane finansowe przedsiębiorstwa, takie jak aktywa czy zysk netto, arkusz automatycznie wylicza ponad 20 wskaźników, interpretując praktycznie każdy z nich i  tworząc wykresy analityczne z najważniejszych kategorii analizy finansowej w tym struktury aktywów, zadłużenia czy rentowności spółki. Pamiętajmy jednak, że nawet wskaźniki finansowe podane na tacy nie stanowią pewnego sukcesu przy jakiejkolwiek inwestycji w wybrany walor! analiza finansowa jest jedynie jednym z etapów szeroko rozumianej analizy fundamentalnej. Ważne jest również porównanie otrzymanych wskaźników do całego sektora, w celu wyznaczenia przewagi konkurencyjnej danego przedsiębiorstwa. Aby pomóc czytelnikowi zrozumieć zakres funkcjonowania analizy finansowej zapraszam do działu, który jest jej w całości poświęcony! Analiza finansowa.

           

Charakterystyka darmowego modelu analitycznego 

      Na pierwszym arkuszu zaprezentowanego przeze mnie programu analitycznego, możecie Państwo odnaleźć skróconą instrukcję obsługi i ważniejsze informacje dotyczące jego funkcjonowania.

       Arkusz drugi jest węglem kamiennym całej analizy. W znajdujących się tam tabelach wpisujemy odpowiedni dane finansowe spółki, którą chcemy analizować. Przykładowa tabela dla danych z Rachunku Zysków i Strat wygląda następująco:

Tabela jest nieskomplikowana, a wszystko czego od nas wymaga, to wpisania w wolne pola odpowiednich danych finansowych. Dla przykładu wiersz z wartością NOPAT został obliczony automatycznie, aby żaden z czytelników nie musiał odnajdywać i wyliczać bieżącej stopy podatkowej.

        Po wpisaniu danych w rubryki "Bilans", "Rachunek zysków i strat" oraz "dana rynkowe" kończy się rola użytkownika arkusza....Teraz wystarczy tylko odczytywać wyniki! Przechodząc więc do arkusza o nazwie "analiza finansowa" odnajdziemy tabelkę z automatycznie obliczonymi wskaźnikami. Dla przykładu demonstruje tutaj tabelę z obliczonymi wskaźnikami rentowności:

Jednak co z tak zapisanymi danymi finansowymi może zrobić inwestor nie mający wystarczającej wiedzy na temat analizy finansowej? - raczej niewiele. Z tego też względu, przesuwając się w prawo, odnajdziemy wypełnioną tabelę i pełną interpretacją wszystkich obliczonych wcześniej wskaźników analitycznych! Dla powyższych wskaźników finansowych w przypadku rentowności, wygląda ona następująco:

Tabela jest oparta na średnio skomplikowanych formułach składanych "JEŻELI". Interpretuje wskaźniki wyłącznie na najaktualniejszy - w naszym przypadku 2013 rok. program skupia się na zmianie wartości wskaźnika w stosunku do roku poprzedniego, oraz bezpośrednio na jego wielkości, co możemy odnaleźć m.in. w przypadku wskaźników płynności finansowej. Wynik interpretacji wybranych wskaźników, może przyjmować nawet do 6 innych rodzajów charakterystyki wartości wskaźnika! Model można więc uznać za dosyć dokładne narzędzie badawcze, nawet dla nieco bardziej wprawionego analityka finansowego.

    Zwieńczeniem mojej pracy jest arkusz czwarty o nazwie "arkusze analityczne" w tym miejscu odnaleźć możemy 6 arkuszy, dokładnie określające kształtowanie się wskaźników i danych finansowych w czasie. M.in. odnajdziemy tam przedstawione w postaci graficznej analize zadłużenia, rentowności czy strukturę aktywów spółki. Dla wskaźników rentowności może wyglądać to następująco:

wskaźniki rentowności

Wyznaczenie trzyletniego trendu spadkowego wskaźnika ROA nie powinno stanowić tutaj dla nikogo większego problemu (lata 2011-2013).

      Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do korzystania z udostępnionego poniżej arkusza kalkulacyjnego. Pamiętajmy, że analiza finansowa w dużej mierze decydować może o efektywności naszych inwestycji, chociażby poprzez analizą zagrożenia upadłością danej spółki, oceniając jej płynność finansową i wskaźniki pokrycia obsługi długu.

Arkusz do analizy finansowej
Arkusz powstał aby ułatwić zainteresowanym inwestorom przeprowadzenie analizy finansowej spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Instrukcja zawarta jest w 1 arkuszu.
Arkusz do analizy finansowej przedsiębio
Microsoft Excel Table 161.1 KB

Write a comment

Comments: 31
 • #1

  czytelnik30 (Sunday, 23 March 2014 09:46)

  Paweł, kawał dobrej roboty. Chyle czoła i wielkie dzięki! Świetne narzędzie.

  ps. że też ci się chciało?

 • #2

  daross (Sunday, 23 March 2014 10:20)

  Gdyby jeszcze program potrafił interpretować dany wskaźnik i za pomocą komendy pisał o nim że dwa zdania, to byłoby idealnie! Mimo wszystko arkuszido analizy jak najbardziej przydatny!

 • #3

  szymekx666 (Sunday, 23 March 2014 17:44)

  Ribi cena akcji z końca okresu to jest cena akcji na dzień np 31 grudnia 2012??

 • #4

  K2r4l6 (Sunday, 23 March 2014 17:50)

  A ja też dołączam się do prośby o pomoc z interpretacją tych wskaźników bo te numerki dużo mi nie mówią. Wykresu są ok. Pozdrawiam

 • #5

  Paweł Węgrzyn (Sunday, 23 March 2014 17:55)

  Szymekx666 bardzo dobrze, że o to piszesz, bo nie wyjaśniłem tego w instrukcji modelu. Co do ceny akcji istnieją 2 metody jej wyznaczania w moim programie:
  - Cena akcji z ostatniego dnia w roku, czyli to o czym piszesz.
  - Średnia cena akcji w roku 2012.

  Co do interpretacji wskaźników z mojego arkusza - to właśnie pracuje nad jego modernizacją, dzięki której będzie on w stanie pisemnie interpretować KAŻDY wskaźnik finansowy w zależności od poziomu, który przyjął i poziomu z roku poprzedniego. Cierpliwości - na dniach na pewno zrealizuje ten projekt i podzielę nim na stronie.

 • #6

  szymekx666 (Sunday, 23 March 2014 18:11)

  dzięki Ribi za odpowiedź. Coś Ci później napiszę na forum

 • #7

  Paweł Węgrzyn (Monday, 24 March 2014 00:23)

  Arkusz został zmodernizowany poprzez dodanie funkcji interpretowania wskaźników ekonomicznych. Zachęcam do korzystania!

 • #8

  stevenson (Monday, 24 March 2014 01:02)

  I ZNALAZŁEM! już jakiś czas temu szukałem czegoś podobnego znalazłem gdzieś fundamentalnej ale tam trzeba było słono zapłacić za udsotępnienie samych wskaźników. co dopiero ich wytlumaczenie... wielkie dzieki za arkusz! na pewno będę częściej zaglądać
  pzdr.

 • #9

  BetiB (Tuesday, 25 March 2014 19:48)

  No rewelacja - będę używała go w pracy do przygotowywania raportów dla szefa:)

 • #10

  Włodek (Wednesday, 26 March 2014 17:37)

  arkusz super - tylko w formule wyliczającej c/wk jest drobny błąd - brak nazwy arkusza dla drugiego mnożnika -

 • #11

  Paweł Węgrzyn (Wednesday, 26 March 2014 18:07)

  Dziękuje Włodku za informację. Błąd został już poprawiony, miłego użytkowania :)

 • #12

  gucio (Thursday, 27 March 2014 08:33)

  Wielkie dzięki

 • #13

  Hania (Friday, 04 April 2014 15:58)

  Paweł, kawał dobrej roboty! Właśnie zabieram się za analizę finansową, czas sobie co nieco przypomnieć :)

 • #14

  Natalia (Friday, 19 December 2014 18:14)

  Czy można zrobić sprawozdanie finansowe w tym aruszu ale na okres 3 lat? Bardzo proszę o szybką odpowiedz

 • #15

  Tomuś (Friday, 19 December 2014 18:25)

  W tym arkuszu nie "zrobisz" sprawozdania finansowego - tylko je przeanalizujesz ;]. To znaczy, że możesz obliczyć najważniejsze wskaźniki i takie tam. jeśli chcesz przeanalizować sprawozdanie za 3 letni okres, wpisz po prostu dane, które posiadasz za 3 ostatnie lata, a nie 4 czy 5 (tyle okresów maksymalnie obejmuje arkusz o ile dobrze pamiętam).

 • #16

  mateusz69s (Friday, 06 February 2015 12:31)

  Hej Pawle,

  Plik jest genialny, chciałbym go użyć również w pracy, ale niestety potrzebna wersja angielska nie mogę zmienic opisów bo plik jest blokowany. Co możemy z tym fantem zrobić?

 • #17

  Paweł Węgrzyn (Friday, 06 February 2015 17:10)

  Mateuszu,
  Proszę o kontakt mailowy przez odpowiednią zakładkę. Myślę, że jakoś poradzimy sobie z tym problemem ;-).
  Pozdrawiam

 • #18

  karola (Thursday, 30 April 2015)

  Bardzo sprytny kalkulator analizy. Mam jednak uwagę dotyczącą wskaźników efektywności kapitałów ROA i ROE - w przypadku straty oraz ujemnych kapitałów wskaźnik wychodzi nam na "plusie" - w tym wypadku konieczna jest inna interpretacja.

  Panie Pawle, dobra robota:)

 • #19

  ela (Wednesday, 27 July 2016 22:27)

  cudo, jestes cudny :)

 • #20

  Paweł Węgrzyn (Wednesday, 27 July 2016 22:53)

  @karola, to prawda, aczkolwiek nie zakładałem wariantu, w którym kapitał własny spółki jest ujemny - tym bardziej wariantu, w którym ujemne są wartości aktywów całkowitych :-). Dzięki za miłe słowa!

  @ela - bardzo się cieszę, że kalkulator się podoba! :)

 • #21

  Daniel (Sunday, 30 October 2016 15:21)

  Świetna robota! Dziękuję!

 • #22

  Piotr (Tuesday, 22 November 2016 16:27)

  Witam,

  Jakie jest haslo żeby odblokować plik?

 • #23

  Piotr Wałejko (Friday, 06 January 2017 22:37)

  Pan Paweł Wegrzyn
  Szanowny Panie prowadzę na UwB wydział Biol-Chem zajęcia z przedsiębiorczości. Przeszukując zasoby Internetu znalazłem Państwa stronę. Chciałbym dla celów dydaktycznych wykorzystać materiały zawarte na stronie. Chodzi mi o arkusze kalkulacyjne oraz informacje dla początkujących itp. Mam nadzieję, że takie wykorzystanie materiałów umieszczonych na Państwa stronie Internetowej nie naruszy Pastwa praw.
  Z wyrazami szacunku Piotr Wałejko
  (Białystok, Instytut Chemii, UwB)

 • #24

  Leszek (Wednesday, 08 February 2017 08:26)

  Proszę o umożliwienie odblokowania wartości lat
  na 2013 do 2016 r.
  Jak to zrobić, jakaś opłata.
  Proszę o odpowiedź.

 • #25

  Paweł (Wednesday, 15 February 2017 08:43)

  Leszku,
  Proszę o wiadomość.
  Pozdrawiam,

 • #26

  miranapierajczyk@gmail.com (Wednesday, 07 February 2018 22:02)

  Proszę o umożliwienie odblokowania wartości lat

 • #27

  Jadwiga (Tuesday, 30 July 2019 21:03)

  Witam,
  Pana arkusz okazał się wielce pomocny. Czy jest możliwość aby odblokować formuły?

 • #28

  Owlie (Tuesday, 13 August 2019 22:24)

  Super narzędzie. Dzięki wielkie Paweł ;)

 • #29

  Justyna (Friday, 24 April 2020 21:39)

  Witam,

  czy istenieje możliwośc udostępnienia pliku do edycji ?

 • #30

  Angelika (Wednesday, 13 January 2021 11:36)

  Witam
  Chciałabym użyć Pańskiego arkusza w projekcie na studiach ale potrzebuję zmodyfikować lata i dodać formuły do wskaźników.
  Czy istnieje możliwość odblokowania arkusza ?
  angelika.zmudzinska@gmail.com

 • #31

  Paweł (Wednesday, 13 January 2021 18:29)

  W nawiązaniu do licznych komentarzy, zamieszczam niezabezpieczony arkusz z pełną możliwością edycji. Zachęcam do korzystania!