Analiza kwartalna i wycena ASBIS

            W związku z prośbą czytelnika postanowiłem zająć się analizą raportów kwartalnych, wyceną i ogólnym podsumowaniem bieżącej sytuacji Asbisu. Nie ukrywam, że spółkę tą analizowałem i przeprowadzałem wycenę rok temu, dlatego posiadam większość danych - to natomiast znacznie przyśpieszy moją pracę. Spółka ta jest w głównej mierze dystrybutorem takich sprzętów jak komputery przenośne, smartfony i oprogramowania komputerowe, firm o znaczącej marce - w tym Samsung i Microsoft. Ostatnimi czasy spółka zajęła się jednak również promowaniem i rozwojem własnych marek, które zaczynają "podbój" Europy wschodniej.

Dlaczego akurat ta spółka ? - a wystarczy spojrzeć na wykres Asbiscu

              Przebicie silnego oporu w okolicy 5,19 zł i 2 letniego trendu wzrostowego, do tego MACD daje wyraźny sygnał sprzedaży - wysoko nad poziomem 0 niebieska linia przecina czerwoną od góry (wykres pod wolumenem), a jedyne wsparcie w postaci długoterminowego trendu wzrostowego naznaczonego fioletową linią tworzy się sporo poniżej 3zł. Co robić w takim momencie ? Technicy pewnie znają odpowiedź na te pytanie... "Uciekać !" jednak sprawa może wyglądać całkiem inaczej z punktu widzenia "fundamentalisty". To właśnie takie spadki są dla nas okazją do zakupu - oczywiście wtedy, gdy spółka uważana jest za niedowartościowaną, w innym przypadku zakup udziałów mija się z celem.

            Zanim jednak przejdę do analizy wstępnej raportów kwartalnych, chciałbym dodać, że ostatni spadek ceny akcji jest z całą pewnością spowodowany "sprawą Krymską" i konfliktem pomiędzy Rosją a Ukrainą. Gdyż ostatnio opublikowany raport kwartalny nie był nacechowany tak negatywnie, żeby przyczynić się do znacznego spadku kursu Asbisu.

              Zajmijmy się teraz jednak powyższą tabelą. Kwartał IV lepszy praktycznie pod każdym względem w stosunku do tego samego kwartału roku 2012 oraz kwartałem III roku 2013. Tym bardziej może dziwić spadek cen akcji przy tak dobrych wynikach. Zestawiając ze sobą dane roczne Asbisu dochodzę do wniosku, że rok 2013 jest rokiem dużo lepszym w stosunku do roku 2012 - Za wyjątkiem płynności i zadłużenia, ale o tym troszkę później. 

       Rentowność wygląda bardzo dobrze - zarówno kwartału IV jak i całego roku 2013. Nie ma sensu dokładnie rozdrabniać się nad każdym wskaźnikiem - ważne, że wszystko idzie w dobrym kierunku a prognozy zarządu z 2012 roku zostały spełnione z nadwyżką !

        Najniebezpieczniejszy element Asbisu, wykrywalny tylko i wyłącznie dzięki analizie finansowej - zadłużenie ! Przyznam szczerze, że pierwszy raz spotykam się z zadłużeniem spółki na poziomie 82% !- Oczywiście, wiąże się to z wykorzystaniem efekty dźwigni finansowej, za co chwała przedsiębiorstwu, jednakże z drugiej strony jest to ogromne ryzyko prowadzenia działalności. Stosunkowo nieduże potknięcia mogą skutkować ogromnymi problemami ze spłatą zobowiązań z tytuły kredytów i pożyczek bankowi -a zaznaczam, że jest ich sporo. Co więcej zadłużenie te ciągle rośnie...Mowa tutaj o ujęciu rocznym. Spółka mogłaby spłacić wszystkie zobowiązania zyskiem w przeciągu uwaga...  22 lat ! - wynik ten możemy zdecydowanie ocenić jako fatalny. Dodatkowo wskaźnik bieżącej płynności wyniósł w roku 2013 1,16 - sugeruje to na zbyt niską płynność przedsiębiorstwa i może sugerować ewentualne problemy ze spłatą bieżących zobowiązań w przyszłości.

                                           WYCENA

         Wszystko to co najważniejsze odnośnie analizy wskaźnikowej Asbisu zostało napisane. Teraz przejdźmy do wyceny tego przedsiębiorstwa. Przyznam, że obydwie analizy, którymi chce się posłużyć zostały opracowane przeze mnie prawie dokładnie rok temu, chociaż moje narzędzia analityczne były wtedy dużo "uboższe" to wycena te wg. mnie zostaje dalej aktualna...Dlaczego ? a no dlatego, że prognozy sukcesywnie sprawdziły się w roku 2013 ! Dla każdego analityka potwierdzenie prognoz jest czymś co motywuj do działania - warto jednak przypomnieć, że opierają się one w głównej mierze na narzędziach statystycznych, wszak nikt nie jest w stanie przewidzieć pewnie przyszłości.

       Jako pierwszy postaram się omówić model wyceny DCF. Ze względu na fakt, że spółka w 82% finansowana jest z kapitału obcego, sumienie nie pozwalało mi skorzystać z modelu CAPM przy ustaleniu współczynnika dyskontującego. Koszt kredytów i pożyczek Asbisu oszacowałem na 7,8%. Ze sprawozdań możemy odczytać koszt kapitału na poziomie około 6%, jednak subiektywnie uznałem, go za w praktyce nierealny, a dodatkowe 2% kosztu kapitału możemy potraktować jako "ujemny bonus za ryzyko". 

        Wg. tej wyceny spółka warta jest 6,69 zł. hmm...to wskazywałoby na niemalże 50-procentowe niedowartościowanie - Zanim przejdziemy do kolejnego modelu wyceny zwróćmy proszę uwagę na szacowany wynik finansowy spółki w roku 2013 (13 166 tys. USD), a wynik realnie osiągnięty, który był znacznie zbliżony do prognozy.

         Ten rodzaj wyceny kształtuje się dość podobnie jak w przypadku modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych, wycena wyniosła dokładnie 6,42 zł za akcję spółki. Ustalmy więc cenę niższą, jako cenę opisującą realną wartość przedsiębiorstwa wg. moich szacunków, i zobaczmy jak ma się to do realiów...

    Powyższy wykres przedstawia tok rozumowania fundamentalistów, odnośnie podejmowania decyzji na rynku kapitałowym, o którym wspomniałem jakiś czas temu TUTAJ. Jasna linia oznacza "realną" cenę akcji przedsiębiorstwa- ustalona na podstawie mojej wyceny metodą EVA, linia czerwona to cena akcji wyznaczona na podstawie dokonywanych zleceń na Giełdzie Papierów Wartościowych. Osoba kierująca się analizą fundamentalną przy doborze akcji do portfela inwestycyjnego powinna wykorzystać okres, w którym linia ceny akcji znajdowała się poniżej lini określającą realną wartość akcji do zakupu, dokonując sprzedaży po przecięciu się tych lini (mi ta sztuka udała się ponad pół roku temu). Warto dodać również, że obecnie cena akcji również znajduje się poniżej lini wyznaczonej na podstawie mojej wyceny.

 

                                 PODSUMOWUJĄĆ

     Napięta sytuacja polityczno-społeczna na krymie może w najbliższym czasie zepchnąć kurs akcji jeszcze niżej, daltego dla bezpieczeństwa proponowałbym ostrożność przy zakupie akcji. Sytuacja ta może okazać się jednak wręcz idealna dla osób lubiących ponosić większe ryzyko inwestycyjne - jak widzimy spadek ceny akcji był spowodowany wyłącznie sytuacją na Ukrainie - po jej rozwikładniu powinien więc wrócić do swojej pierwotnej wartości. Chciałbym zaproponować "niecodzienną" formę podsumowania tejże analizy - w postaci grafu, na którym zaprezentuje Państwu ogólnikową analizę SWOT Asbisu.

Write a comment

Comments: 4
 • #1

  okietek (Sunday, 09 March 2014 01:57)

  Asbis to spółka, która w ubiegłym roku dała mi zarobić sporo i teraz liczę na powtórkę, obserwuję i czekam na koniec zamieszania, bo zgadzam się z tobą że cierpi przez Krym, ale jednocześnie w tym widzę szansę na tanie jej kupienie. Problemem jest jedynie timing w jakim w spółkę wejść :) ale dzięki za analizę, utwierdziła mnie w przekonaniu, że ten walor warto mieć i zaryzykować :)

 • #2

  czytelnik30 (Sunday, 09 March 2014 10:39)

  Dzięki za analizę, i chociaż krótkoterminowo na niej lekko popłynąłem to zostawiam ją w obserwacji. Wydaje się że jeśli cena dojdzie faktycznie do wsparcia i się od niego odbije to będzie bardzo dobra inwestycja na średni termin.

 • #3

  okietek (Tuesday, 11 March 2014 12:50)

  Ja również dziękuje, w poniedziałek kupiłem asbis i jak na razie zarabia i jestem zadowolony. Pomogła mi twoja analiza w szybszym wejściu w ten walor :)

 • #4

  Paweł (Tuesday, 11 March 2014 13:40)

  Pamiętajcie tylko żeby trzymać rękę na pulsie - Asbis zamierza penetrować wschód Polski swoimi nowymi markami, ewentualny konflikt zbrojny całkowicie mógłby te plany pokrzyżować.