Sytuacja na Ukrainie a sytuacja na GPW

W przeciągu kilku ostatnich dni byliśmy świadkami niecodziennej sytuacji panującej na Ukrainie, która obecnie przerodziła się w możliwość wystąpienia konfliktu zbrojnego między nią a Rosją…

            Abstrahując od bezpośredniej sytuacji politycznej w krajach zagrożonych konfliktem zbrojnym, chciałbym w tej publikacji skupić się na tym, jaki ma to wpływ na naszą Giełdę Papierów Wartościowych. Jak pewnie większość z Państwa zdążyła już zauważyć, kolorem dominujący w dzisiejszej sesji jest czerwień. Nasz główny indeks giełdowy WIG20 traci na chwilę obecną około 4%, a spadki na wybranych spółkach przekraczają 10% (do ponad 20% na spółkach Ukraińskich takich jak np. KERNEL). Reakcje większości inwestorów są oczywiste: rozpacz, gniew, zażenowanie a towarzyszyć temu może nagła wyprzedaż papierów wartościowych. Dlaczego jednak Warszawska Giełda Papierów Wartościowych cierpi na sporze pomiędzy Ukrainą a Rosją ? Ma to bezpośredni związek z tym, że zarówno Ukraina jak i Rosja są naszymi partnerami handlowymi w różnych kategoriach gospodarki. Aby dowiedzieć się, czy spółka której udziały posiadamy jest w jakiś sposób powiązana z tymi państwami – warto przyjrzeć się dogłębnie ich rocznym raportom, zwracając szczególną uwagę na dostawców oraz odbiorców zagranicznych oferowanych przez spółkę towarów i/lub usług.

         Pytanie brzmi: Czy ta wyprzedaż wiążąca się z akceptacją niekiedy ogromnej straty jest na pewno dobrym rozwiązaniem ? Przy gwałtownych spadkach na giełdzie inwestorzy dzielą się zazwyczaj na 2 „obozy”. Obóz pierwszy wyprzedający w panice swoje udziały oraz obóz drugi, dla którego taka sytuacja jest wprost idealna do robienia zakupów, sytuacja na którą niektórzy czekali od bardzo dawna. Oczywiście opierając się wyłącznie na aspekcie ekonomicznym i mając na uwadze, że nasza giełda lubi czasami zbytnio reagować na niektóre wydarzenia ze świata. Przecież jeśli akcje warte 100 zł już teraz możemy zakupić za 80-90 zł to co będzie dalej ? do jakich spadków może doprowadzić nas ta sytuacja ? Ważne jest aby zachować rozwagę, i nie podejmować decyzji zbyt pochopnie – żadnych decyzji. Powinniśmy umieć również jasno zdefiniować czym zdeterminowane są dzisiejsze spadki, czy na pewno jest to związane z sytuacją na Ukrainie ? Niedawno mieliśmy również ogłoszone wyniki za IV Kwartał roku 2013 – może inwestorzy tak mocno reagują na wyniki finansowe spółek ? … Otóż po analizie raportów kwartalnych tychże spółek osobiście miałem bardzo mieszane uczucia. Niektóre z nich osiągały przecież bardzo dobre wyniki (które to postaram się opublikować i przeanalizować już niedługo). A jeżeli dzisiejsze spadki to nie sprawa raportów to chyba jasny staje się, czym jest to spowodowane, i wszyscy zgodnie możemy stwierdzić, że ma to związek z konfliktem pomiędzy Rosją a Ukrainą.

         Nasze decyzje inwestycyjne odnośnie sprzedaży lub zakupu akcji powinny być uzależnione w pewnym stopniu od tego jakie są nasze prognozy czy też przeczucia odnośnie przyszłej sytuacji makrootoczenia. Jeżeli wierzymy, że konflikt ulegnie nasileniu to sprzedaż udziałów może być uzasadnione. Jednak co sprawia, że inwestorzy pozbywają się akcji będąc pewnymi, że sytuacja ta zostanie niebawem pokojowo rozwiązana ? Widać, ze dzisiejsze spadki na giełdzie są silnie skorelowane z sytuacją makrootoczenia, powinniśmy więc oczekiwać wzrostu cen akcji po rozstrzygnięciu tego sporu – to natomiast sprawia, że obecna sytuacja na rynku jest swoistym rodzajem wyprzedaży. A jedyne pytanie, które naprawdę powinniśmy zadać nie powinno brzmieć : Czy kupić dane akcje ? lecz czy kupić dane akcje teraz, czy poczekać na dalsze spadki?

        Niniejszy artykuł jest również praktycznym opisem tego jak psychologia działa na inwestorów – zwłaszcza tych nowych, oraz formą odpowiedzi na pytanie „Dlaczego inwestor giełdowy powinien mieć zawsze odłożoną gotówkę?” – nie dlatego, aby leżała i pożerała ją inflacja lecz właśnie po to aby umiejętnie wykorzystywać takie sytuacje na rynku jak dziś i aby mieć na tą chwilę przygotowane wolne środki pieniężne, które mogą posłużyć do nabycia "niedowartościowanych" papierów wartościowych.

   

Write a comment

Comments: 3
 • #1

  okietek (Monday, 03 March 2014 16:19)

  zgadzam się z artykułem i dlatego w takim dniu jak dziś kupowałem akcje spółek, które poleciały strasznie, a wg mej oceny mają zdrowe fundamenty i odrobią dzisiejsze a może i z następnych dni straty w szybkim tempie. W takim dniu jak dziś, to często uruchamiają się zlecenia stop loss, które przy zwykłej sesji nie miałyby szans za uruchomienie. Ja ten dzień traktuję jako okazje do zakupów i na tą chwile moje zakupy zarabiają :)

 • #2

  bOb (Monday, 03 March 2014 20:21)

  Okietek co kupiles ?

 • #3

  Paweł Węgrzyn (Monday, 03 March 2014 20:58)

  Osobiście mimo wszystko radziłbym zachowanie tymczasowej ostrożności przy zakupie akcji spółek Ukraińskich typu Kernel lub Agroton. Tam spadki mogą potrwać znacznie dłużej i ciężko jest nam obiektywnie ocenić jak poważna okaże się sytuacja polityczno - ekonomiczna tego Państwa w dłuższej perspektywie.