Analiza fundamentalna - wprowadzenie

W książce prof. Krzysztofa Jajugi i jego małżonki Teresy "Inwestycje" odnajdziemy wzmiankę o tym, że analiza fundamentalna ma u podstaw informację dotyczącą spółki oraz jej otoczenia (zwłaszcza gospodarki) i opiera się ona na ekonomicznych podstawach działania spółki. Przeprowadzenie pełnej analizy fundamentalnej składa się z 5 etapów:

1) Analiza makrootoczenia

2) Analiza sektorowa

3) Analiza sytuacyjna 

4) Analiza finansowa

5) Wycena spółki

       W kolejnych częściach (tzw. partach) poradnika dotyczącego analizy fundamentalnej, opisywać będę kolejno każdy jej etap tak, aby na zakończenie każdy zainteresowany był w stanie wykonać analizę fundamentalną samodzielnie. W odpowiednich częściach poradnika dodane zostaną gotowe kalkulatory w excelu (jako plik do pobrania ), do obliczania m.in. wskaźników finansowych, a także ich interpretacja.  

    We wprowadzeniu chciałbym opisać jakie zastosowanie ma takowa analiza. Niektórzy "fundamentaliści" uważają, że cena rynkowa akcj choć oscyluje wokół jej wartości wewnętrznej to cechuje się dużymi "odchyleniami". To znaczy, że chociaż przez miesiąc dane spółka   może mieć wewnątrzną wartość akcji na stałym poziomie 10 zł - inwestorzy będą skłonni zapłacić za nią w tym czasie kwotę od 5 zł nawet do 15 zł. Od czego takie odchylenia zależą ? - a chociażby od informacji mediów, od raportów bieżących spółki, od różnych rekomendacji podanych do publicznego obrotu i innych. Najważniejszy w tym wszystkim jest fakt, że jeżeli wartość wewnętrzna spółki wynosi 10 zł a jej cena rynkowa wynosi 5 zł to spółka jest niedowartościowana - i warto akcje takiej spółki nabyć. Jeżeli natomiast jej cena wynosi 15 zł a wartość wewnętrzna jest równa 10 zł to walor jest przewartościowany, i powinnismy się go pozbyć - gdyż prędzej czy później jego cena osiągnie poziom 10 zł. 

Zachęcam wszystich zainteresowanych do śledzenia dalszych poradników na temat tworzenia analizy fundamentalnej.

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Mundek (Friday, 11 April 2014 22:03)

    Świetna stronka Paweł, jestem pełen podziwu.